koruna

www.slavnostikralovnyelisky.cz
7.9.2024
Nacházíte se zde: Domovská stránka / Tisková zpráva
Zvolte velikost textu:
MaléStředníVelkéExtra velké

Tisková zpráva

SLAVNOSTI KRÁLOVNY ELIŠKY
5.–6. 9. 2014
 
„Slavnosti královny Elišky“ započnou v 17:00 hod. v pátek 5. 9. Páteční program vyvrcholí ohňovým průvodem z Eliščina nábřeží (před Muzeem východních Čech) na Velké náměstí, který bude zahájen ve 20:30 hod. Program završí vystoupení párové akrobacie s ohni.
V sobotu 6. 9. v 10:00 hod. otevře hradecký rychtář na Velkém náměstí středověký jarmark s ukázkami starých řemesel, jako je kovářství, hrnčířství, provaznictví, tkalcovství aj. Současně bude zahájen na Malém náměstí lidově-řemeslný trh. Ve 14:00 hod. dorazí na královskou tribunu před katedrálou sv. Ducha královna Eliška Rejčka se svým doprovodem. Příjme zástupce městské rady a potvrdí městu městská práva. Slavnosti vyvrcholí po 19:30 hod. tradičním večerním koncertem. Letos do Hradce Králové po krátké pauze opět zavítají populární středověké kapely BraAgas a Arcus. Celodenní program zakončí večerní loučení královny s městem, na nějž naváže komponovaný program z dějin města propojený s ohňostrojnými efekty. Upozorňujeme návštěvníky, že plnohodnotné sledování této části programu sestavené z živých obrazů, pyroefektů, hudby a projekce je možné pouze z prostoru Velkého náměstí.
Po oba dny budou diváci na několika scénách rozmístěných v historickém centru dále sledovat vystoupení hudebníků, tanečníků, kejklířů či komediantů. V Žižkových sadech bude otevřena dětská scéna doplněná netradičními hrami a zábavnými disciplínami. Pro nejmenší je nově připraveno také soutěžní putování světem pohádek nazvané „Pohádková cesta“.  Uskuteční se zde též ukázky jezdeckého umění. Program zpestří vystoupením pouličních divadel a ukázkami šermířského umění středověkých rytířů. Atmosféru celé akce podtrhne rytířské ležení či bohatě vybavená zbrojnice. Pro hladové a žíznivé chystáme bohaté občerstvení. V rámci akce bude uspořádána tzv. Eliščina sbírka Oblastní Charity.
V souvislosti se slavnostmi dojde v době od 4. 9. od 6:00 hod. do 7. 9. do 18:00 hod. k omezení parkování vozidel a provoz v areálu historického centra města. Obslužnost ulice K. Tomana a náměstí Jana Pavla II. bude zajištěna prostřednictvím zobousměrnění komunikace vedoucí po jižní hraně Velkého náměstí, v úseku mezi kostelem Pany Marie a Katedrálou sv. Ducha. Dne 6. 9. cca mezi 20:30 a 21:30 bude z bezpečnostních důvodů, v souvislosti s realizací ohňostroje, omezen průchod Rokitanského a Soukenickou ulicí a ulicí K. Tomana (z Krajského úřadu na Velké náměstí a do Rokitanského ulice).

Novinky


© 2009 Slavnosti Královny Elišky v Hradci Králové. Realizuje agentura ARMENTUM